Sullins Connector Solutions RBB50DHHR
RBB50DHHR picture photo
Mfg. Part Number
RBB50DHHR
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 100PS DIP .050 SLD
Datasheet Download
RBB50DHHR.pdf
Availability of RBB50DHHR
QUANTITY
RBB50DHHR Order Process
Ship out your order
Specifications of RBB50DHHR
Internal Part NumberEIS-RBB50DHHR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row50
Number of Positions100
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.050" (1.27mm)
FeaturesBoard Lock
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder, Staggered
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeHairpin Bellows
ColorBlack
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RBB50DHHR
Related LinksRBB5, RBB50DHHR Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RBB50DHHR Details Description
Related parts for RBB50DHHR
CABLE GRIP GRAY 28-38MM datasheet.pdf
L37-3 SHEET 300X300X3MM W/ADH datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 43POS SKT datasheet.pdf
SWITCH LIMIT PB PNL MT SPST 4A datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 13VWM 23.8VC SMAJ datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES SMD 96 OHM 0.05% 0.15W 1206 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 13POS INLINE PIN datasheet.pdf