Sullins Connector Solutions RBB64DYFD
RBB64DYFD picture photo
Mfg. Part Number
RBB64DYFD
Brief Description
CONN EDGECARD .050" 64POS SMD
Datasheet Download
RBB64DYFD.pdf
Availability of RBB64DYFD
QUANTITY
RBB64DYFD Order Process
Ship out your order
Specifications of RBB64DYFD
Internal Part NumberEIS-RBB64DYFD
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row64
Number of Positions128
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.050" (1.27mm)
Features-
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeCantilever
ColorBlack
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RBB64DYFD
Related LinksRBB6, RBB64DYFD Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RBB64DYFD Details Description
Related parts for RBB64DYFD
SWITCH TOGGLE DPDT 3A 120V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
RES 3K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 2.49 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZB10 PG21 datasheet.pdf
RES SMD 69.8K OHM 0.1% 1/3W 1206 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER 4PDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES SMD 0.43 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CAP FILM 820NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf