Sullins Connector Solutions RBB66DYFT
RBB66DYFT picture photo
Mfg. Part Number
RBB66DYFT
Brief Description
CONN EDGECARD .050" 66POS SMD
Datasheet Download
RBB66DYFT.pdf
Availability of RBB66DYFT
QUANTITY
RBB66DYFT Order Process
Ship out your order
Specifications of RBB66DYFT
Internal Part NumberEIS-RBB66DYFT
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row66
Number of Positions132
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.050" (1.27mm)
Features-
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeCantilever
ColorBlack
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RBB66DYFT
Related LinksRBB6, RBB66DYFT Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RBB66DYFT Details Description
Related parts for RBB66DYFT
IC SWITCH SPST SOT23-5 datasheet.pdf
LED REPL 12LED RND 525NM GREEN datasheet.pdf
CARDEDGE 62POS DUAL .125 GREEN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .050 THRUHL datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 6.3V X5R 0201 datasheet.pdf
OPTOISO 5.3KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
RES SMD 27K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SPACER datasheet.pdf
CRYSTAL 38.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf