Sullins Connector Solutions RBB70DYHR
RBB70DYHR picture photo
Mfg. Part Number
RBB70DYHR
Brief Description
CONN EDGECARD 70POS .050 THRUHL
Datasheet Download
RBB70DYHR.pdf
Availability of RBB70DYHR
QUANTITY
RBB70DYHR Order Process
Ship out your order
Specifications of RBB70DYHR
Internal Part NumberEIS-RBB70DYHR
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row70
Number of Positions140
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.050" (1.27mm)
FeaturesBoard Lock
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder, Staggered
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeCantilever
ColorBlack
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RBB70DYHR
Related LinksRBB7, RBB70DYHR Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RBB70DYHR Details Description
Related parts for RBB70DYHR
DIODE ZENER 36V 150MW 0503 datasheet.pdf
IC VREF SERIES 1.25V TSOT23-6 datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 25V 20% 1507 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
CAP CER 180PF 100V 1% BP 1206 datasheet.pdf
RES 7.87K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERT +/-12V 0.25A datasheet.pdf
ANALOG MONITIOR SIGNAL CONN KIT datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 36POS SNGL PCB datasheet.pdf
CONN RCPT 1POS INLINE SKT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DP3T 6A 125V datasheet.pdf