Sullins Connector Solutions RBB75DHAS
RBB75DHAS picture photo
Mfg. Part Number
RBB75DHAS
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGE DUAL .050 R/A 150 POS
Datasheet Download
RBB75DHAS.pdf
Availability of RBB75DHAS
QUANTITY
RBB75DHAS Order Process
Ship out your order
Specifications of RBB75DHAS
Internal Part NumberEIS-RBB75DHAS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row75
Number of Positions150
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.050" (1.27mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder, Staggered
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeHairpin Bellows
ColorBlack
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RBB75DHAS
Related LinksRBB7, RBB75DHAS Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RBB75DHAS Details Description
Related parts for RBB75DHAS
JUMPER-H1503TR/A3048L/X 6" datasheet.pdf
IC REG SWTCHD CAP INV 45MA 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER DUAL 4X1 16QSOP datasheet.pdf
KIT STARTER FOR MC1321X datasheet.pdf
CAP CER 56PF 3KV NP0 1808 datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 10W datasheet.pdf
RES SMD 10.2 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
RES 300K OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
625 DIP HDR SCRW MACH CONTACT datasheet.pdf
RES SMD 0.01 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf