Sullins Connector Solutions RBB85DYFR
RBB85DYFR picture photo
Mfg. Part Number
RBB85DYFR
Brief Description
CONN EDGECARD .050" 85POS SMD
Datasheet Download
RBB85DYFR.pdf
Availability of RBB85DYFR
QUANTITY
RBB85DYFR Order Process
Ship out your order
Specifications of RBB85DYFR
Internal Part NumberEIS-RBB85DYFR
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row85
Number of Positions170
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.050" (1.27mm)
FeaturesBoard Lock
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
ColorBlack
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RBB85DYFR
Related LinksRBB8, RBB85DYFR Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RBB85DYFR Details Description
Related parts for RBB85DYFR
FUSE DRWR FOR PWR MOD F'GRIP 2PL datasheet.pdf
RES SMD 84.5KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EYELET datasheet.pdf
Connector Receptacle 42 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 51 TYPE A 26POS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
OSC MEMS 33.000MHZ H/LV-CMOS SMD datasheet.pdf