Sullins Connector Solutions RBB85DYFR
RBB85DYFR picture photo
Mfg. Part Number
RBB85DYFR
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD .050" 85POS SMD
Datasheet Download
RBB85DYFR.pdf
Availability of RBB85DYFR
QUANTITY
RBB85DYFR Order Process
Ship out your order
Specifications of RBB85DYFR
Internal Part NumberEIS-RBB85DYFR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row85
Number of Positions170
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.050" (1.27mm)
FeaturesBoard Lock
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeCantilever
ColorBlack
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RBB85DYFR
Related LinksRBB8, RBB85DYFR Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RBB85DYFR Details Description
Related parts for RBB85DYFR
2.2MH H SERIES LINE FILTER datasheet.pdf
CONN FFC FPC 15POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
SWITCH ROLLER SPST/NO 16A QC TER datasheet.pdf
RES SMD 1.8K OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 39POS PIN datasheet.pdf
POT 100K OHM 1/20W CARBON LOG datasheet.pdf
BOX ALUM GRAY 5.91"L X 5.47"W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .050 THRUHL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS .125" datasheet.pdf
CAP FILM 22NF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf