Sullins Connector Solutions RBB85DYRN-S1355
RBB85DYRN-S1355 picture photo
Mfg. Part Number
RBB85DYRN-S1355
Brief Description
CONN CARD EXTEND .050" 85POS
Datasheet Download
RBB85DYRN-S1355.pdf
Availability of RBB85DYRN-S1355
QUANTITY
RBB85DYRN-S1355 Order Process
Ship out your order
Specifications of RBB85DYRN-S1355
Internal Part NumberEIS-RBB85DYRN-S1355
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row85
Number of Positions170
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.050" (1.27mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder
ColorBlack
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RBB85DYRN-S1355
Related LinksRBB85DY, RBB85DYRN-S1355 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RBB85DYRN-S1355 Details Description
Related parts for RBB85DYRN-S1355
PIN REPLACEMENT 6X13 KT35 datasheet.pdf
LAMP INCANDESCENT 3MM YELLOW SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .125 EXTEND datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CABLE 4COND 18AWG NATURAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 25V X7R 0805 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 41POS SKT datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 1.38A 80 MOHM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 5POS INLINE SCKT datasheet.pdf