Sullins Connector Solutions RBB95DYFD
RBB95DYFD picture photo
Mfg. Part Number
RBB95DYFD
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD .050" 95POS SMD
Datasheet Download
RBB95DYFD.pdf
Availability of RBB95DYFD
QUANTITY
RBB95DYFD Order Process
Ship out your order
Specifications of RBB95DYFD
Internal Part NumberEIS-RBB95DYFD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row95
Number of Positions190
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.050" (1.27mm)
Features-
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeCantilever
ColorBlack
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RBB95DYFD
Related LinksRBB9, RBB95DYFD Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RBB95DYFD Details Description
Related parts for RBB95DYFD
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1MM .203M 33POS datasheet.pdf
HEATSHRINK 7/16"-100' BLACK datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 10A 480VAC datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM R-TAB datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
RES 150 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf