Sullins Connector Solutions RBB95DYHD
RBB95DYHD picture photo
Mfg. Part Number
RBB95DYHD
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 95POS .050 THRUHL
Datasheet Download
RBB95DYHD.pdf
Availability of RBB95DYHD
QUANTITY
RBB95DYHD Order Process
Ship out your order
Specifications of RBB95DYHD
Internal Part NumberEIS-RBB95DYHD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row95
Number of Positions190
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.050" (1.27mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder, Staggered
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeCantilever
ColorBlack
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RBB95DYHD
Related LinksRBB9, RBB95DYHD Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RBB95DYHD Details Description
Related parts for RBB95DYHD
SWITCH DIP PIANO 4POS SMD datasheet.pdf
IDC CABLE - AKC24H/AE24G/X datasheet.pdf
IC FPGA 315 I/O 484FBGA datasheet.pdf
IC DTYPE LATCH 16BIT 3ST 48-SSOP datasheet.pdf
CONN RECEPT 8POS W/SOCKT SOLDER datasheet.pdf
CABLE 3COND 20AWG SHLD 656.2' datasheet.pdf
CAP CER 330PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf