Sullins Connector Solutions RBB95DYRN-S1355
RBB95DYRN-S1355 picture photo
Mfg. Part Number
RBB95DYRN-S1355
Brief Description
CONN CARD EXTEND .050" 95POS
Datasheet Download
RBB95DYRN-S1355.pdf
Availability of RBB95DYRN-S1355
QUANTITY
RBB95DYRN-S1355 Order Process
Ship out your order
Specifications of RBB95DYRN-S1355
Internal Part NumberEIS-RBB95DYRN-S1355
Number of Positions190
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.050" (1.27mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
ColorBlack
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RBB95DYRN-S1355
Related LinksRBB95DY, RBB95DYRN-S1355 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RBB95DYRN-S1355 Details Description
Related parts for RBB95DYRN-S1355
JUMPER-H9991TR/A3047B/H9991TR10" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 37POS STRGHT PIN datasheet.pdf
RES 162 OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 26.5V datasheet.pdf
RES 374K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC 8051 MCU 16K FLASH 48-TQFP datasheet.pdf
MODULAR CARD EXTRACTOR FOR 78049 datasheet.pdf
FIXED IND 3.9MH 80MA 27 OHM TH datasheet.pdf