Sullins Connector Solutions RBC05DRTH-S13
RBC05DRTH-S13 picture photo
Mfg. Part Number
RBC05DRTH-S13
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 10POS .100 EXTEND
Datasheet Download
RBC05DRTH-S13.pdf
Availability of RBC05DRTH-S13
QUANTITY
RBC05DRTH-S13 Order Process
Ship out your order
Specifications of RBC05DRTH-S13
Internal Part NumberEIS-RBC05DRTH-S13
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row5
Number of Positions10
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorGreen
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RBC05DRTH-S13
Related LinksRBC05D, RBC05DRTH-S13 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RBC05DRTH-S13 Details Description
Related parts for RBC05DRTH-S13
IC REG LDO 1.8V/3.3V 10MLF datasheet.pdf
RES SMD 158 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
ANT WTS MPOL ASSY SMA MALE datasheet.pdf
CONTROL TEMP 24V 18-36V PANEL MT datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 250W datasheet.pdf
SR BTS CS CB 21ASYCP datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X12MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS JAM NUT SKT datasheet.pdf