Sullins Connector Solutions RBC10DRAN-S734
RBC10DRAN-S734 picture photo
Mfg. Part Number
RBC10DRAN-S734
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 20POS .100 R/A PCB
Datasheet Download
RBC10DRAN-S734.pdf
Availability of RBC10DRAN-S734
QUANTITY
RBC10DRAN-S734 Order Process
Ship out your order
Specifications of RBC10DRAN-S734
Internal Part NumberEIS-RBC10DRAN-S734
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row10
Number of Positions20
Card Thickness0.031" (0.79mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorGreen
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RBC10DRAN-S734
Related LinksRBC10DR, RBC10DRAN-S734 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RBC10DRAN-S734 Details Description
Related parts for RBC10DRAN-S734
RES SMD 53.6KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES NTWRK 2 RES MULT OHM TO236-3 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 24V datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Free Hanging (In-Line) Wire Leads datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 9" 0.50MM 36POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W datasheet.pdf
RES 7.15K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 16K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 1.3V 4-USP datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 120K OHM 14SOIC datasheet.pdf