Sullins Connector Solutions RBC10DREH-S13
RBC10DREH-S13 picture photo
Mfg. Part Number
RBC10DREH-S13
Brief Description
CONN EDGECARD 20POS .100 EXTEND
Datasheet Download
RBC10DREH-S13.pdf
Availability of RBC10DREH-S13
QUANTITY
RBC10DREH-S13 Order Process
Ship out your order
Specifications of RBC10DREH-S13
Internal Part NumberEIS-RBC10DREH-S13
Series-
PackagingTube
Number of Positions20
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder Eyelet(s)
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorGreen
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RBC10DREH-S13
Related LinksRBC10D, RBC10DREH-S13 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RBC10DREH-S13 Details Description
Related parts for RBC10DREH-S13
CONN EDGECARD 110PS R/A .050 DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN SOCKET .062 WIREWRAP TIN datasheet.pdf
CER RESONATOR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 500W datasheet.pdf
CAP ALUM 100000UF 20% 63V SCREW datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
18+18 DIL SMT VERT SOCKET datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM R-TAB datasheet.pdf
CAP FILM 2500VDC 0.03UF RADIAL datasheet.pdf