Sullins Connector Solutions RBC10DREN-S13
RBC10DREN-S13 picture photo
Mfg. Part Number
RBC10DREN-S13
Brief Description
CONN EDGECARD 20POS .100 EXTEND
Datasheet Download
RBC10DREN-S13.pdf
Availability of RBC10DREN-S13
QUANTITY
RBC10DREN-S13 Order Process
Ship out your order
Specifications of RBC10DREN-S13
Internal Part NumberEIS-RBC10DREN-S13
Series-
PackagingTube
Number of Positions20
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder Eyelet(s)
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorGreen
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RBC10DREN-S13
Related LinksRBC10D, RBC10DREN-S13 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RBC10DREN-S13 Details Description
Related parts for RBC10DREN-S13
IC MULTIPLEXER 8X1 16DIP datasheet.pdf
MODULE FIRE ENGINE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
RES 715K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
POUCH PAIL HG REENTERABLE ENCPSL datasheet.pdf
DIODE ZENER 51V 2W DO204AL datasheet.pdf
BOX S STEEL 18.9"L X 18.9"W datasheet.pdf
3.50MM EURO PLUG VERT ME RWE GRN datasheet.pdf
COMBO D 5X5 datasheet.pdf
IC REG BUCK PROG 50MA/500MA datasheet.pdf