Sullins Connector Solutions RBC13DEYI
RBC13DEYI picture photo
Mfg. Part Number
RBC13DEYI
Brief Description
CONN EDGECARD .100" 13POS THRUHL
Datasheet Download
RBC13DEYI.pdf
Availability of RBC13DEYI
QUANTITY
RBC13DEYI Order Process
Ship out your order
Specifications of RBC13DEYI
Internal Part NumberEIS-RBC13DEYI
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row13
Number of Positions26
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeCantilever
Color-
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RBC13DEYI
Related LinksRBC1, RBC13DEYI Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RBC13DEYI Details Description
Related parts for RBC13DEYI
TERM BLOCK HDR 12POS VERT 5MM datasheet.pdf
IC FLASH 1MBIT 120NS 32PLCC datasheet.pdf
LABEL ID PRODUCTS datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR LMX2430 datasheet.pdf
CAP CER 470PF 1KV X5F RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 26POS PIN datasheet.pdf