Sullins Connector Solutions RBC15DCAH-S189
RBC15DCAH-S189 picture photo
Mfg. Part Number
RBC15DCAH-S189
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 30POS R/A .100 SLD
Datasheet Download
RBC15DCAH-S189.pdf
Availability of RBC15DCAH-S189
QUANTITY
RBC15DCAH-S189 Order Process
Ship out your order
Specifications of RBC15DCAH-S189
Internal Part NumberEIS-RBC15DCAH-S189
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row15
Number of Positions30
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeHairpin Bellows
ColorGreen
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RBC15DCAH-S189
Related LinksRBC15DC, RBC15DCAH-S189 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RBC15DCAH-S189 Details Description
Related parts for RBC15DCAH-S189
IC REG BCK BST INV ADJ 1.5A 8DIP datasheet.pdf
FLEX CABLE - AFG05A/AF05/AFG05A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
DIODE ZENER 27V 200MW SOD323F datasheet.pdf
IC DAC 8BIT I2C OCTAL 14DFN datasheet.pdf
CAP POLYMER 220UF 20% 6.3V T/H datasheet.pdf