Sullins Connector Solutions RBC20DCMS
RBC20DCMS picture photo
Mfg. Part Number
RBC20DCMS
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 40POS .100 WW
Datasheet Download
RBC20DCMS.pdf
Availability of RBC20DCMS
QUANTITY
RBC20DCMS Order Process
Ship out your order
Specifications of RBC20DCMS
Internal Part NumberEIS-RBC20DCMS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row20
Number of Positions40
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationWire Wrap
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeHairpin Bellows
ColorGreen
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RBC20DCMS
Related LinksRBC2, RBC20DCMS Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RBC20DCMS Details Description
Related parts for RBC20DCMS
LED SLIDE SHORT T2 12V BLUE datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 1.5VA THRU HOLE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 220 OHM 5% 3W 6227 datasheet.pdf
VARISTOR 216V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
CONN DIN B FEMALE 64CKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
1 PRESET REFLECTIVE PNP OC RLY datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 21MM datasheet.pdf
ZIPR GATEWAY REGIONAL SAW FILTER datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 9V datasheet.pdf