Sullins Connector Solutions RBC24DCSH-S288
RBC24DCSH-S288 picture photo
Mfg. Part Number
RBC24DCSH-S288
Brief Description
CONN EDGECARD 48POS .100 EXTEND
Datasheet Download
RBC24DCSH-S288.pdf
Availability of RBC24DCSH-S288
QUANTITY
RBC24DCSH-S288 Order Process
Ship out your order
Specifications of RBC24DCSH-S288
Internal Part NumberEIS-RBC24DCSH-S288
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row24
Number of Positions48
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeHairpin Bellows
ColorGreen
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RBC24DCSH-S288
Related LinksRBC24DC, RBC24DCSH-S288 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RBC24DCSH-S288 Details Description
Related parts for RBC24DCSH-S288
FUSE GLASS 630MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
TERMINATOR SOLDER PAK WIRE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 24POS PIN datasheet.pdf
OPTOISO 5.3KV 2CH TRANS 8SMD datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 290MA 560 MOHM datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
CAP FILM 0.56UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf