Sullins Connector Solutions RBC25DREI-S93
RBC25DREI-S93 picture photo
Mfg. Part Number
RBC25DREI-S93
Brief Description
CONN EDGECARD 50POS .100 EYELET
Datasheet Download
RBC25DREI-S93.pdf
Availability of RBC25DREI-S93
QUANTITY
RBC25DREI-S93 Order Process
Ship out your order
Specifications of RBC25DREI-S93
Internal Part NumberEIS-RBC25DREI-S93
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row25
Number of Positions50
Card Thickness0.093" (2.36mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypePanel Mount
TerminationSolder Eyelet(s)
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorGreen
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RBC25DREI-S93
Related LinksRBC25D, RBC25DREI-S93 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RBC25DREI-S93 Details Description
Related parts for RBC25DREI-S93
TVS DIODE 15VWM 30VC SO16 datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 2A 91 MOHM SMD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 2KB FLASH 14SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 25V 20% 2917 datasheet.pdf
CAP CER 220PF 200V NP0 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 4 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf