Sullins Connector Solutions RBC25HEYN
RBC25HEYN picture photo
Mfg. Part Number
RBC25HEYN
Brief Description
CONN EDGECARD .100" 25POS THRUHL
Datasheet Download
RBC25HEYN.pdf
Availability of RBC25HEYN
QUANTITY
RBC25HEYN Order Process
Ship out your order
Specifications of RBC25HEYN
Internal Part NumberEIS-RBC25HEYN
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row-
Number of Positions25
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows1
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeCantilever
Color-
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutSingle
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RBC25HEYN
Related LinksRBC2, RBC25HEYN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RBC25HEYN Details Description
Related parts for RBC25HEYN
TVS DIODE 48VWM 88.4VC SMA datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.15A 6SON datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
DC12 POWER ENTRY MODUL 2A M5 datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 15V +/-3.3VOUT datasheet.pdf
RES SMD 3.09K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 10UF 6.3V X5R 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf
RES 8.25 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
NO TOUCH PB WINTEGRATED GREEN LA datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1.25A SYNC datasheet.pdf