Sullins Connector Solutions RBC28HETI
RBC28HETI picture photo
Mfg. Part Number
RBC28HETI
Brief Description
CONN EDGECARD .100" 28POS THRUHL
Datasheet Download
RBC28HETI.pdf
Availability of RBC28HETI
QUANTITY
RBC28HETI Order Process
Ship out your order
Specifications of RBC28HETI
Internal Part NumberEIS-RBC28HETI
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row-
Number of Positions28
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows1
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeCantilever
Color-
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutSingle
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RBC28HETI
Related LinksRBC2, RBC28HETI Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RBC28HETI Details Description
Related parts for RBC28HETI
CONN EDGECARD 26POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN CAP ASSY 6POS 14-18AWG YEL datasheet.pdf
CABLE ASSY EYEMAX 4X .5M W/SCREW datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN D-SUB RCPT HSING 3C3 MIX datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V/2.84V 16QFN datasheet.pdf
CABLE 5COND 10AWG BLACK 250' datasheet.pdf
RES 320 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 182 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf