Sullins Connector Solutions RBC28HETS
RBC28HETS picture photo
Mfg. Part Number
RBC28HETS
Brief Description
CONN EDGECARD .100" 28POS THRUHL
Datasheet Download
RBC28HETS.pdf
Availability of RBC28HETS
QUANTITY
RBC28HETS Order Process
Ship out your order
Specifications of RBC28HETS
Internal Part NumberEIS-RBC28HETS
Number of Positions/Bay/Row-
Number of Positions28
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows1
Pitch0.100" (2.54mm)
Color-
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C