Sullins Connector Solutions RBC30DETN
RBC30DETN picture photo
Mfg. Part Number
RBC30DETN
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD .100" 30POS THRUHL
Datasheet Download
RBC30DETN.pdf
Availability of RBC30DETN
QUANTITY
RBC30DETN Order Process
Ship out your order
Specifications of RBC30DETN
Internal Part NumberEIS-RBC30DETN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row30
Number of Positions60
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeCantilever
Color-
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RBC30DETN
Related LinksRBC3, RBC30DETN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RBC30DETN Details Description
Related parts for RBC30DETN
IC VREF SERIES 4.096V SOT23-3 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1A SYNC 10MSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 2.5MM VERT 7POS datasheet.pdf
BOARD EVALUATION FOR LM3409 datasheet.pdf
0805 PROBE PAD datasheet.pdf
XCEDE LEFT 2PVH 6COL WK datasheet.pdf
CABLE USB datasheet.pdf
FUSE AUTO 30A 32VAC 500 PC datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf