Sullins Connector Solutions RBC31DEYS
RBC31DEYS picture photo
Mfg. Part Number
RBC31DEYS
Brief Description
CONN EDGECARD .100" 31POS THRUHL
Datasheet Download
RBC31DEYS.pdf
Availability of RBC31DEYS
QUANTITY
RBC31DEYS Order Process
Ship out your order
Specifications of RBC31DEYS
Internal Part NumberEIS-RBC31DEYS
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row31
Number of Positions62
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeCantilever
Color-
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RBC31DEYS
Related LinksRBC3, RBC31DEYS Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RBC31DEYS Details Description
Related parts for RBC31DEYS
RES ARRAY 4 RES 330K OHM 8SIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 EXTEND datasheet.pdf
TVS DIODE 60VWM 102VC AXIAL datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 45POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
RES 21.5K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 30.1K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
CONN FPC 31POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
RES SMD 22.3K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 0.47UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf