Sullins Connector Solutions RBC31HETS
RBC31HETS picture photo
Mfg. Part Number
RBC31HETS
Brief Description
CONN EDGECARD .100" 31POS THRUHL
Datasheet Download
RBC31HETS.pdf
Availability of RBC31HETS
QUANTITY
RBC31HETS Order Process
Ship out your order
Specifications of RBC31HETS
Internal Part NumberEIS-RBC31HETS
Number of Positions/Bay/Row-
Number of Positions31
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows1
Pitch0.100" (2.54mm)
Color-
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutSingle
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RBC31HETS
Related LinksRBC3, RBC31HETS Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RBC31HETS Details Description
Related parts for RBC31HETS
ROUND SPACER #6 PVC 1/4" datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 6.8K OHM 6SIP datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 500V Y5V RADIAL datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 100K OHM BEAD datasheet.pdf
IC EEPROM 256KBIT 1MHZ 8WLCSP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES SMD 10KOHM 0.1% 0.0375W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 200W datasheet.pdf
IC VOIP ATA ASSP 128-PQFP datasheet.pdf
SIGN 10.5"X7.5" CLEAR datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT datasheet.pdf