Sullins Connector Solutions RBC31HEYS
RBC31HEYS picture photo
Mfg. Part Number
RBC31HEYS
Brief Description
CONN EDGECARD .100" 31POS THRUHL
Datasheet Download
RBC31HEYS.pdf
Availability of RBC31HEYS
QUANTITY
RBC31HEYS Order Process
Ship out your order
Specifications of RBC31HEYS
Internal Part NumberEIS-RBC31HEYS
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row-
Number of Positions31
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows1
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeCantilever
Color-
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutSingle
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RBC31HEYS
Related LinksRBC3, RBC31HEYS Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RBC31HEYS Details Description
Related parts for RBC31HEYS
PCB COPPER CLAD POS 4 X 6"2 SIDE datasheet.pdf
TRANS NPN 30V 1A E-LINE datasheet.pdf
CRIMP TOOL TWIN HEX DIE SET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 220K OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
BOX ALUM UNPAINTED 6.32"LX3.95"W datasheet.pdf
IC VCXO ATTENUATOR/MULT 32VFQFPN datasheet.pdf
IC TXRX FIBER OPTIC datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf