Sullins Connector Solutions RBC36DREF
RBC36DREF picture photo
Mfg. Part Number
RBC36DREF
Brief Description
CONN EDGECARD 72POS .100 EYELET
Datasheet Download
RBC36DREF.pdf
Availability of RBC36DREF
QUANTITY
RBC36DREF Order Process
Ship out your order
Specifications of RBC36DREF
Internal Part NumberEIS-RBC36DREF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row36
Number of Positions72
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypePanel Mount
TerminationSolder Eyelet(s)
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorGreen
Flange FeatureTop Mount Opening, Floating Bobbin, 0.116" (2.95mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RBC36DREF
Related LinksRBC3, RBC36DREF Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RBC36DREF Details Description
Related parts for RBC36DREF
BOARD TERM TURRET MINI 50POS datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 550MA 1.13 OHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
LED T1-3/4 AMBER 583NM VAR HT datasheet.pdf
RES 11K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
IC OSC VCXO 110MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
POT 225 OHM 1000W WIREWOUND LIN datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf