Sullins Connector Solutions RBC36DREN
RBC36DREN picture photo
Mfg. Part Number
RBC36DREN
Brief Description
CONN EDGECARD 72POS .100 EYELET
Datasheet Download
RBC36DREN.pdf
Availability of RBC36DREN
QUANTITY
RBC36DREN Order Process
Ship out your order
Specifications of RBC36DREN
Internal Part NumberEIS-RBC36DREN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row36
Number of Positions72
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Eyelet(s)
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorGreen
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RBC36DREN
Related LinksRBC3, RBC36DREN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RBC36DREN Details Description
Related parts for RBC36DREN
STRAP STEEL 304 .50" X 35" datasheet.pdf
RES SMD 3.3K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
SENSOR 3000PSI 7/16-20-2B 4.5V datasheet.pdf
RES 4.32 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC VOLT DETECT 3.6V CMOS SMD datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 10A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN HEADR 8POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf