Sullins Connector Solutions RBC40HETN
RBC40HETN picture photo
Mfg. Part Number
RBC40HETN
Brief Description
CONN EDGECARD .100" 40POS THRUHL
Datasheet Download
RBC40HETN.pdf
Availability of RBC40HETN
QUANTITY
RBC40HETN Order Process
Ship out your order
Specifications of RBC40HETN
Internal Part NumberEIS-RBC40HETN
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row-
Number of Positions40
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows1
Pitch0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeCantilever
Color-
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutSingle
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RBC40HETN
Related LinksRBC4, RBC40HETN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RBC40HETN Details Description
Related parts for RBC40HETN
RES SMD 49.9 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FUSE GLASS 125MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .125 SLD datasheet.pdf