Sullins Connector Solutions RBC43DETS
RBC43DETS picture photo
Mfg. Part Number
RBC43DETS
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD .100" 43POS THRUHL
Datasheet Download
RBC43DETS.pdf
Availability of RBC43DETS
QUANTITY
RBC43DETS Order Process
Ship out your order
Specifications of RBC43DETS
Internal Part NumberEIS-RBC43DETS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row43
Number of Positions86
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeCantilever
Color-
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RBC43DETS
Related LinksRBC4, RBC43DETS Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RBC43DETS Details Description
Related parts for RBC43DETS
IC D-TYPE POS TRG SNGL 28PLCC datasheet.pdf
IDC CABLE - CSR26S/AE26M/X datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 2:9 1.6GHZ 32TQFP datasheet.pdf
RES 2.15K OHM 1W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 17POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
GDT 230V 20KA SURFACE MOUNT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
RES 1.8 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS INLINE SKT datasheet.pdf