Sullins Connector Solutions RBC43DRTI
RBC43DRTI picture photo
Mfg. Part Number
RBC43DRTI
Brief Description
CONN EDGECARD 86POS DIP .100 SLD
Datasheet Download
RBC43DRTI.pdf
Availability of RBC43DRTI
QUANTITY
RBC43DRTI Order Process
Ship out your order
Specifications of RBC43DRTI
Internal Part NumberEIS-RBC43DRTI
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row43
Number of Positions86
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorGreen
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RBC43DRTI
Related LinksRBC4, RBC43DRTI Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RBC43DRTI Details Description
Related parts for RBC43DRTI
IC VOLTAGE MONITOR DUAL 14-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 1.33K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
RES 243K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 4.02K OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 4.3A 18 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 10% 15V AXIAL datasheet.pdf
RF 180 GREY (RAL 7032) datasheet.pdf
DIODE ZENER 91V 5W T18 datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf