Sullins Connector Solutions RBC44DRYI
RBC44DRYI picture photo
Mfg. Part Number
RBC44DRYI
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD
Datasheet Download
RBC44DRYI.pdf
Availability of RBC44DRYI
QUANTITY
RBC44DRYI Order Process
Ship out your order
Specifications of RBC44DRYI
Internal Part NumberEIS-RBC44DRYI
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row44
Number of Positions88
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorGreen
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RBC44DRYI
Related LinksRBC4, RBC44DRYI Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RBC44DRYI Details Description
Related parts for RBC44DRYI
RIVET SNAP 0.177" NYLON WHITE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC MOSFET RF N-CHAN NI-360 datasheet.pdf
IC REG LDO 4.4V 65MA SOT23-5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
YOKE ETD 39 X 20 X 13 datasheet.pdf
IGBT 400V 1.6W TSOJ8 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 300W datasheet.pdf
CONN SOCKET .4MM 14 POS SMD datasheet.pdf
CAP FILM 2000VDC 0.0091UF RADIAL datasheet.pdf