Sullins Connector Solutions RBC49HEYS
RBC49HEYS picture photo
Mfg. Part Number
RBC49HEYS
Brief Description
CONN EDGECARD .100" 49POS THRUHL
Datasheet Download
RBC49HEYS.pdf
Availability of RBC49HEYS
QUANTITY
RBC49HEYS Order Process
Ship out your order
Specifications of RBC49HEYS
Internal Part NumberEIS-RBC49HEYS
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row-
Number of Positions49
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows1
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeCantilever
Color-
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutSingle
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RBC49HEYS
Related LinksRBC4, RBC49HEYS Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RBC49HEYS Details Description
Related parts for RBC49HEYS
BATTERY PACK NICAD 3.6V 4000MAH datasheet.pdf
RES 34K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.75A 8MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100 WW datasheet.pdf
CAP ALUM 40UF 25V AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 30VWM 48.6VC DO204AC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
RES 1 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
POT 750 OHM 12.5W WIREWOUND LIN datasheet.pdf