Sullins Connector Solutions RBC50DCSH
RBC50DCSH picture photo
Mfg. Part Number
RBC50DCSH
Brief Description
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD
Datasheet Download
RBC50DCSH.pdf
Availability of RBC50DCSH
QUANTITY
RBC50DCSH Order Process
Ship out your order
Specifications of RBC50DCSH
Internal Part NumberEIS-RBC50DCSH
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Series-
PackagingTube
Number of Positions100
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeHairpin Bellows
ColorGreen
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RBC50DCSH
Related LinksRBC5, RBC50DCSH Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RBC50DCSH Details Description
Related parts for RBC50DCSH
CAP FILM 0.03UF 1% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
SENS OPTO SLOT 3.18MM TRANS THRU datasheet.pdf