Sullins Connector Solutions RBC50DETS
RBC50DETS picture photo
Mfg. Part Number
RBC50DETS
Brief Description
CONN EDGECARD .100" 50POS THRUHL
Datasheet Download
RBC50DETS.pdf
Availability of RBC50DETS
QUANTITY
RBC50DETS Order Process
Ship out your order
Specifications of RBC50DETS
Internal Part NumberEIS-RBC50DETS
Series-
PackagingTray
Number of Positions100
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeCantilever
Color-
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RBC50DETS
Related LinksRBC5, RBC50DETS Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RBC50DETS Details Description
Related parts for RBC50DETS
IC MCU 16BIT ROMLESS 100TQFP datasheet.pdf
IC MOSFET DRVR SYNC BUCK 8-SOIC datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 35W 25FLEXIWATT datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER PSIG 150PSI datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf
RES SMD 3.92K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf