Sullins Connector Solutions RBC50DEYH
RBC50DEYH picture photo
Mfg. Part Number
RBC50DEYH
Brief Description
CONN EDGECARD .100" 50POS THRUHL
Datasheet Download
RBC50DEYH.pdf
Availability of RBC50DEYH
QUANTITY
RBC50DEYH Order Process
Ship out your order
Specifications of RBC50DEYH
Internal Part NumberEIS-RBC50DEYH
Series-
PackagingTray
Number of Positions100
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeCantilever
Color-
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RBC50DEYH
Related LinksRBC5, RBC50DEYH Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RBC50DEYH Details Description
Related parts for RBC50DEYH
MACHINE SCREW PAN PHILLIPS 4-40 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 29PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 4" 0.50MM 21POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
FIXED IND 22MH 50MA 160 OHM TH datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
RES SMD 124K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
12POS,AMP MCP1.5K,REC HSG,ASSY datasheet.pdf