Sullins Connector Solutions RBC50DRYN-S13
RBC50DRYN-S13 picture photo
Mfg. Part Number
RBC50DRYN-S13
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 100PS .100 EXTEND
Datasheet Download
RBC50DRYN-S13.pdf
Availability of RBC50DRYN-S13
QUANTITY
RBC50DRYN-S13 Order Process
Ship out your order
Specifications of RBC50DRYN-S13
Internal Part NumberEIS-RBC50DRYN-S13
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row50
Number of Positions100
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorGreen
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RBC50DRYN-S13
Related LinksRBC50D, RBC50DRYN-S13 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RBC50DRYN-S13 Details Description
Related parts for RBC50DRYN-S13
RES SMD 71.5OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 10.5 OHM 0.5% 1/10W 0805 datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 32LQFP datasheet.pdf
RES ARRAY 13 RES 3.3K OHM 14SOIC datasheet.pdf
52X20MM WHT LED BARLIGHT datasheet.pdf
OSC MEMS CONFIGURABLE OUTPUT datasheet.pdf
CONN HEADER STRT datasheet.pdf
EMITTER IR 860NM 50MA RADIAL datasheet.pdf