Sullins Connector Solutions RBC50HEYH
RBC50HEYH picture photo
Mfg. Part Number
RBC50HEYH
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD .100" 50POS THRUHL
Datasheet Download
RBC50HEYH.pdf
Availability of RBC50HEYH
QUANTITY
RBC50HEYH Order Process
Ship out your order
Specifications of RBC50HEYH
Internal Part NumberEIS-RBC50HEYH
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row-
Number of Positions50
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows1
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeCantilever
Color-
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutSingle
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RBC50HEYH
Related LinksRBC5, RBC50HEYH Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RBC50HEYH Details Description
Related parts for RBC50HEYH
MOSFET N-CH 30V 61A TO220FP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 68POS R/A .050 DIP datasheet.pdf
CAP CER 470PF 2KV X7R 1210 datasheet.pdf
CAP CER 30PF 50V NP0 1812 datasheet.pdf
C/A LC-SC DUP 50/125 MM 22M datasheet.pdf
FERRITE CHIP 120 OHM 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 200W datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CAP CER 68PF 50V CH 0402 datasheet.pdf