Sullins Connector Solutions RBC50HEYI
RBC50HEYI picture photo
Mfg. Part Number
RBC50HEYI
Brief Description
CONN EDGECARD .100" 50POS THRUHL
Datasheet Download
RBC50HEYI.pdf
Availability of RBC50HEYI
QUANTITY
RBC50HEYI Order Process
Ship out your order
Specifications of RBC50HEYI
Internal Part NumberEIS-RBC50HEYI
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row-
Number of Positions50
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows1
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeCantilever
Color-
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutSingle
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RBC50HEYI
Related LinksRBC5, RBC50HEYI Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RBC50HEYI Details Description
Related parts for RBC50HEYI
CONN HEADER 28PS.100 DL STR GOLD datasheet.pdf
IC GATE AND 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
BOARD EVALUATION CLC012 datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 25A RNDM PNL MNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
RES 4.32K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
G ACT FOR SW 83101-112154 datasheet.pdf
SENSOR PROX PNP 4.2MM 12.24VDC datasheet.pdf
CAP CER 4.3PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
FAN 120X38MM LCKD RTR 48VDC datasheet.pdf