Murata Electronics North America RBE-12/20-D48NBL1-C
RBE-12/20-D48NBL1-C picture photo
Mfg. Part Number
RBE-12/20-D48NBL1-C
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
240W 12 20 A DC/DC CONV
Datasheet Download
RBE-12/20-D48NBL1-C.pdf
Availability of RBE-12/20-D48NBL1-C
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RBE-12/20-D48NBL1-C Order Process
Ship out your order
Specifications of RBE-12/20-D48NBL1-C
Internal Part NumberEIS-RBE-12/20-D48NBL1-C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package42
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesRBE-12/20-D48
Packaging-
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 111.7V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts) - Manufacture Series234W
Voltage - Isolation2.25kV (2250V)
FeaturesWith Remote On/Off and UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case-
Size / Dimension-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency94.5%
Power (Watts) - Max234W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RBE-12/20-D48NBL1-C
Related LinksRBE-12/20, RBE-12/20-D48NBL1-C Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
RBE-12/20-D48NBL1-C Details Description
Related parts for RBE-12/20-D48NBL1-C
RES SMD 27.4 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 7.15K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
Connector Receptacle 80 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES 619K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf