Sullins Connector Solutions RBE10DHRN
RBE10DHRN picture photo
Mfg. Part Number
RBE10DHRN
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGE DUAL 1MM EXTEND 20 POS
Datasheet Download
RBE10DHRN.pdf
Availability of RBE10DHRN
QUANTITY
RBE10DHRN Order Process
Ship out your order
Specifications of RBE10DHRN
Internal Part NumberEIS-RBE10DHRN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row10
Number of Positions20
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.039" (1.00mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeHairpin Bellows
ColorBlack
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RBE10DHRN
Related LinksRBE1, RBE10DHRN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RBE10DHRN Details Description
Related parts for RBE10DHRN
USB CABLE A-PIGTAIL FULL RATED datasheet.pdf
TERM SOLDER TURRET .484" .141"L datasheet.pdf
SWITCH DIP 1/2 PITCH datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 50V 1.5A DO214AA datasheet.pdf
SWITCH REED 175VDC 10W AXL datasheet.pdf