Essentra Components (formerly Richco, Inc.) RBF-6.4-11.1-12
RBF-6.4-11.1-12 picture photo
Mfg. Part Number
RBF-6.4-11.1-12
Manufacturer
Product Category
Rivets
Brief Description
BARBED FASTENER 0.440" NYLON BLK
Datasheet Download
RBF-6.4-11.1-12.pdf
Availability of RBF-6.4-11.1-12
QUANTITY
RBF-6.4-11.1-12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RBF-6.4-11.1-12
Internal Part NumberEIS-RBF-6.4-11.1-12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Hardware, Fasteners, Accessories
FamilyRivets
SeriesRBF
TypeBarbed Fastener
Rivet Diameter-
Rivet Length0.440" (11.18mm)
Head Diameter0.470" (11.94mm)
Head Height0.060" (1.52mm)
Hole Diameter0.250" (6.35mm) 1/4"
Grip Range0.080" ~ 0.280" (2.03mm ~ 7.11mm)
Features-
ColorBlack
MaterialNylon
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RBF-6.4-11.1-12
RBF-6.4-11.1-12 Details Description
Related parts for RBF-6.4-11.1-12
FUSE GLASS 40MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CAP FILM 0.051UF 2% 250VDC RAD datasheet.pdf
RES SMD 12.7KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 68.1K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 12POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
RES SMD 17.4K OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
LED RED DIFF 4.9X2.4MM RECT T/H datasheet.pdf
ANT TWO-WAY 420-450MHZ 1/4W BN datasheet.pdf
DIL HORIZ PC TAIL PIN HEADER datasheet.pdf
FIXED IND 3.3NH 800MA 80 MOHM datasheet.pdf
QUICKIE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.433" (11.00mm) datasheet.pdf