Recom Power RBM-1215D/P
RBM-1215D/P picture photo
Mfg. Part Number
RBM-1215D/P
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 1W 12VIN +/-15VOUT
Datasheet Download
RBM-1215D/P.pdf
Availability of RBM-1215D/P
QUANTITY
RBM-1215D/P Order Process
Ship out your order
Specifications of RBM-1215D/P
Internal Part NumberEIS-RBM-1215D/P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE RBM
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)10.8V
Voltage - Input (Max)13.2V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-15V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)33mA, 33mA
Power (Watts) - Manufacture Series1W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-SIP Module (5 Leads)
Size / Dimension0.65" L x 0.24" W x 0.30" H (16.5mm x 6.0mm x 7.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency84%
Power (Watts) - Max1W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RBM-1215D/P
Related LinksRBM-1, RBM-1215D/P Datasheet, Recom Power Distributor
RBM-1215D/P Details Description
Related parts for RBM-1215D/P
RES SMD 680K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC AMP VIDEO FADE CONTRLD 14SOIC datasheet.pdf
IC DAC 16BIT HI-SPD LN 16-TSSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 23POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
TVS DIODE 11VWM 18.2VC SMC datasheet.pdf
RES SMD 12.1K OHM 1% 1/8W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
ANT 2-WAY VHF 150-161MHZ SF BRWN datasheet.pdf
LSF-SMT 7.62/05/180 3.5 BK TU datasheet.pdf
MODULE XFRMR datasheet.pdf
FERRITES datasheet.pdf
VARISTOR 990V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf