Sullins Connector Solutions RBM12DTKD-S288
RBM12DTKD-S288 picture photo
Mfg. Part Number
RBM12DTKD-S288
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND
Datasheet Download
RBM12DTKD-S288.pdf
Availability of RBM12DTKD-S288
QUANTITY
RBM12DTKD-S288 Order Process
Ship out your order
Specifications of RBM12DTKD-S288
Internal Part NumberEIS-RBM12DTKD-S288
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row12
Number of Positions24
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorGreen
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RBM12DTKD-S288
Related LinksRBM12DT, RBM12DTKD-S288 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RBM12DTKD-S288 Details Description
Related parts for RBM12DTKD-S288
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
BALUN WIMAX1600MHZ datasheet.pdf
FUSE HLDR CARTRIDGE 250V 30A PCB datasheet.pdf
MPLAB REAL ICE ISOLATOR PERF PAK datasheet.pdf
CABLE 50COND 20AWG SHLD 500' datasheet.pdf
9+9 WAY F CRIMP S/BORE WO/JS datasheet.pdf
FIXED IND 16UH 300MA 890 MOHM TH datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
CONN PLUG 79POS CABLE PIN datasheet.pdf
CAP CER 10PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf