Sullins Connector Solutions RBM15DCTH-S288
RBM15DCTH-S288 picture photo
Mfg. Part Number
RBM15DCTH-S288
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND
Datasheet Download
RBM15DCTH-S288.pdf
Availability of RBM15DCTH-S288
QUANTITY
RBM15DCTH-S288 Order Process
Ship out your order
Specifications of RBM15DCTH-S288
Internal Part NumberEIS-RBM15DCTH-S288
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row15
Number of Positions30
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeHairpin Bellows
ColorGreen
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RBM15DCTH-S288
Related LinksRBM15DC, RBM15DCTH-S288 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RBM15DCTH-S288 Details Description
Related parts for RBM15DCTH-S288
CAP MICA 330PF 5% 500V 1812 datasheet.pdf
CAP CER 680PF 50V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 127 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.1A 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 1.5UF 25V X7R 1206 datasheet.pdf
LED SUPPLY CC BUCK 2-35V 300MA datasheet.pdf
LABEL DIE CUT SILVER datasheet.pdf
5MMSL PM LD PNP F SHP R 3M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W datasheet.pdf