Sullins Connector Solutions RBM18DCMS
RBM18DCMS picture photo
Mfg. Part Number
RBM18DCMS
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 36POS .156 WW
Datasheet Download
RBM18DCMS.pdf
Availability of RBM18DCMS
QUANTITY
RBM18DCMS Order Process
Ship out your order
Specifications of RBM18DCMS
Internal Part NumberEIS-RBM18DCMS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row18
Number of Positions36
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationWire Wrap
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeHairpin Bellows
ColorGreen
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RBM18DCMS
Related LinksRBM1, RBM18DCMS Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RBM18DCMS Details Description
Related parts for RBM18DCMS
FIXED IND 150UH 5A 71 MOHM TH datasheet.pdf
IC A/D CONV 12BIT SAMPLNG 24SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP GP 10MHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 1.5A D2PAK datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.25A 6SON datasheet.pdf
DIODE ZENER 18V 1.5W DO214AA datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 5% 10V AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 8 OHM 8SIP datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
12UF 350V 12.5X38 85C AXI datasheet.pdf