Sullins Connector Solutions RBM22DCCT-S189
RBM22DCCT-S189 picture photo
Mfg. Part Number
RBM22DCCT-S189
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD
Datasheet Download
RBM22DCCT-S189.pdf
Availability of RBM22DCCT-S189
QUANTITY
RBM22DCCT-S189 Order Process
Ship out your order
Specifications of RBM22DCCT-S189
Internal Part NumberEIS-RBM22DCCT-S189
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row22
Number of Positions44
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeHairpin Bellows
ColorGreen
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RBM22DCCT-S189
Related LinksRBM22DC, RBM22DCCT-S189 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RBM22DCCT-S189 Details Description
Related parts for RBM22DCCT-S189
IGBT 390V 20A 125W DPAK datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 36-72VIN 15VOUT datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 300MA 1.1 OHM datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 22POS 5MM datasheet.pdf
DISPLAY 610NM ORN 2DIG 0.4" SMD datasheet.pdf
DSUB FE CRIMP 50 POLE datasheet.pdf
IC MMIC BAND PASS FILTER 24-QFN datasheet.pdf
Connector Socket 52 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 20POS HL LOW P datasheet.pdf