Sullins Connector Solutions RBM22DRSN
RBM22DRSN picture photo
Mfg. Part Number
RBM22DRSN
Brief Description
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD
Datasheet Download
RBM22DRSN.pdf
Availability of RBM22DRSN
QUANTITY
RBM22DRSN Order Process
Ship out your order
Specifications of RBM22DRSN
Internal Part NumberEIS-RBM22DRSN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Positions44
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorGreen
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RBM22DRSN
Related LinksRBM2, RBM22DRSN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RBM22DRSN Details Description
Related parts for RBM22DRSN
FIXED IND 560UH 3.4A 240 MOHM TH datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS STR 5MM datasheet.pdf
IC SWITCH BUS 16BIT FET 48-TSSOP datasheet.pdf
CONN SMA PLUG STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 40POS R/A 5MM datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
RES 75 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
CAP CER 150PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
HDM EMPO110F T datasheet.pdf
SOLDER SHIELD TERM 20 AWG LEAD datasheet.pdf