Sullins Connector Solutions RBM25DSXS
RBM25DSXS picture photo
Mfg. Part Number
RBM25DSXS
Brief Description
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD
Datasheet Download
RBM25DSXS.pdf
Availability of RBM25DSXS
QUANTITY
RBM25DSXS Order Process
Ship out your order
Specifications of RBM25DSXS
Internal Part NumberEIS-RBM25DSXS
Number of Positions50
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorGreen
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutSingle
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RBM25DSXS
Related LinksRBM2, RBM25DSXS Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RBM25DSXS Details Description
Related parts for RBM25DSXS
CAP CER 22PF 16V NP0 0603 datasheet.pdf
DIGITAL MOD 4PORT 8OUTPUTS PNP datasheet.pdf
MS2,192,14,20,15,25,TA,RT,W12 datasheet.pdf
FERRITE CORE ETD 201NH N87 datasheet.pdf
RES SMD 36.5 OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X22.86MM T412 datasheet.pdf
OPTOISO 5KV GATE DRIVER 8SMD datasheet.pdf
LED COB CXA1507 3500K WHITE SMD datasheet.pdf
CAP FILM 25UF 5% 230VAC datasheet.pdf
CAP FILM 2500VDC 0.062UF RADIAL datasheet.pdf